Cumhuriyet Mah Gürpınar Yolu Cad, Şafak Sokak, E Blok No:1, 34500 Büyükçekmece/İstanbul

Ritim Bozukluğu

Ritim bozukluğu kalbin yavaş atması (bradikardi), kalbin hızlı atması (taşikardi) ya da düzensiz atması anlamına gelir.


Tıp dilinde aritmi denilen kalp ritim bozukluğu, kalbin yavaş, hızlı ya da düzensiz atması anlamına gelir. Yetişkin bir kişinin dinlenme sırasındaki kalp hızı dakikada 60-100 arasındadır. Bu aralığın altında olmasına bradikardi, üstünde olmasına taşikardi denilir. Kalbin elektriksel ritminde bir düzensizlik olduğu anlamına gelen ritim bozukluğu hastalığı her yaşta ortaya çıkabildiği gibi her zaman ciddi sorunlara yol açmaz. Ara ara da kendini gösterebilir, devamlılığı da olabilir. Belirtileri dikkat çekici değildir; sadece aktif olduğunuz zamanlarda hissedebilirsiniz. Belirtileri keskin olmadığı için genellikle muayene sırasında farkedilebilir. EKG, EKO, efor testi gibi tanı yöntemleriyle teşhis edilir. Çoğu ritim bozukluğu zararsız olduğu için kardiyoloji uzmanı tarafından sadece takip bile edilebilir.

Ritim Bozukluğu Belirtileri

Ritim bozukluklarının belirtileri çok çeşitlidir. Çünkü her hastada aynı belirtiler görülmediği gibi belirtilerin başka sorunlardan kaynaklı olması da mümkündür. En sık görülen kalp ritim bozukluğu belirtisi çarpıntıdır. Hastalar, kalp atımlarında bir düzensizlik olduğunu hissedebilir. Bazen “sanki göğsün arkasında bir şeyin döndüğünü” söylerler. “Yüreğim ağzıma geldi” tabirini çok sık kullanırlar. Öte yandan baş dönmesi, mide bulantısı ve bayılma gibi semptomlar da ritim bozukluğunda gördüğümüz şikayetlerdir.

Ritim Bozukluğu Teşhisi

Hastanın çarpıntı halindeki nabzının durumu ön teşhiste çok önemlidir. Ancak kesin teşhis için bir takım tanı yöntemleri gerekir. Bu yöntemlerin başında EKG gelir. Normal EKG ile tespit edilemeyen durumlarda holter testine başvurulur. EKO ve efor testi de kullanılan diğer tanı yöntemleri arasındadır.

Bradikardi (Kalbin Yavaş Atması)

Kalp atışı hızının 60'ın altında olması durumuna bradikardi denir. Baş dönmesi, baygınlık, aşırı halsizlik, göz kararması, terleme gibi şikayetlere neden olan bradikardi kontrol altına alınmazsa bayılma nöbetlerine, kalp krizine, kalp yetmezliğine ve ani ölümlere neden olabilir. Daha fazla bilgi için bradikardi yazımızı okuyabilirsiniz. 

Taşikardi

Kalp atış hızının 100'ün üstünde olması durumuna taşikardi denir. Çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma gibi şikayetlere neden olur. Uykusuzluk, stres, kaygı bozukluğu, yüksek tansiyon, aşırı kahve tüketimi, aşırı alkol ve sigara tüketimi taşikardiye neden olabilir. Daha fazla bilgi için taşikardi yazımızı okuyabilirsiniz. 

Ritim Bozukluğu Tedavisi

Kalp ritim bozukluğunun tedavisi ilaçlarla yapılabilir. Ancak önemli bir tedavi yöntemi de ritim bozukluğuna neden olan ek hastalıklarının ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin guatr veya kansızlık varsa bunlar düzeltilmelidir. İlaç tedavisinin yetmediği noktalarda ablasyon dediğimiz ritim bozukluğunun yakılması işlemiyle tedavi sağlanabilir.