Cumhuriyet Mah Gürpınar Yolu Cad, Şafak Sokak, E Blok No:1, 34500 Büyükçekmece/İstanbul

Kalp Damar Tıkanıklığı

Kalp damar tıkanıklığı, kalp üzerinde bulunup kan akışını sağlayan damarların yağdan zengin plaklarla tıkanması olarak adlandırılabilir.

Kalp damar tıkanıklığı, kalp üzerinde bulunup kan akışını sağlayan damarların yağdan zengin plaklarla tıkanması olarak adlandırılabilir. 

Bu tıkanıklık sonucunda kalp organlara yeterince kan akışını sağlayamaz ve organları besleyemez. Zamanla üst üste biriken yağ dokusu tıkanıklığın daha da çoğalmasına neden olup kan akışını zorlaştırmaya başlar ve hastada çeşitli şikayetler meydana gelmektedir.

Kalp Damar Tıkanıklığına Yol Açan Nedenler

  • Diyabet 

  • Hipertansiyon

  • Sigara ve alkol tüketimi

  • Kötü beslenme

  • Egzersiz yapmama

  • Yüksek kolesterol 

  • Stres

Kalp damar hastalıkları herhangi bir belirti vermeden ilerleyebileceği gibi çarpıntı , göğüs ağrısı ve nefes alırken tıkanma gibi durumlarla da kendini belli etmektedir. Serin bir odada uyurken geceleri görülen aşırı terleme de plak nedeniyle tıkanan damarların başka bir göstergesidir. Kalp damar tıkanıklığı nedeniyle hazımsızlık, bulantı, kusma dolgunluk veya boğulma hissi gibi problemler de meydana gelebilmektedir.

Kalp ve Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Tanı, koroner anjiyo olarak adlandırılan kalbin damarlarının görüntülenmesiyle konulmaktadır.

Tanısal anjiyo sonucunda hastaya uygun tedavi seçeneklerinden uygulanır.

Bu tedavi seçenekleri uygun vakalarda balon ve stent takılmasıdır.

Cerrahi tedavi genellikle hastanın damar yapısına bir girişimin gerekli olduğu durumlarda yapılır. Koroner bypass darlık olan bölgenin daha ilerisine kanı taşımak amacıyla yapılan bir köprüleme işlemidir. Cerrahi müdahalenin yöntem seçiminde temel hedef hastanın genel durumuna ve riskine uygun olarak en faydalı aynı zamanda da riski düşük ameliyat gerçekleştirmektir.

Kalp ve damar sistemlerinde bulunan hastalıkların ne düzeyde olduğunu belirleyen cihazlar sağlıklı yaşam ve tedavi için kolay şekilde adım atmaya yönelik faydalar sağlamaktadır.