Cumhuriyet Mah Gürpınar Yolu Cad, Şafak Sokak, E Blok No:1, 34500 Büyükçekmece/İstanbul

EKG (Ekokardiyografi)

Kalbin ritim ve iletim bozuklukları, koroner arter darlığı, kalp duvarlarının kalınlaşması ve kalp boşluklarının genişlemesinin teşhisinde EKG (elektrokardiyografi) kullanılır.

Kalbin ritim ve iletim bozukluklarında, koroner arter darlığında, kalp duvarlarının kalınlaşması ve kalp boşluklarının genişlemesinde, kalp dışı hastalıklarının kalbe olan etkisinin incelenmesinde elektrokardiyografi (EKG) testini uygularız. EKG kullandığımız cihazın adıdır. Cilde yapıştırdığımız elektrotlar yardımıyla kalbin ritmi, frekansı, kalp atışlarının ritmi gibi elektriksel aktiviteleri grafik şeklinde EKG cihazına kaydedilir. Yani kalbin haritasının kağıt üzerine çizilmesidir. Uygulamanın süresi 5-10 dakikadır. Herhangi bir riski, zararı veya yan etkisi bulunmaz.

EKG, kardiyoloji polikliniğine geldiğinde ilk yapılacak tetkiktir. EKG'den sonra ek tetkik gerekiyorsa (ekokardiyografi, renkli doppler, efor testi gibi) doktorunuz bu testleri de uygulayabilir.

EKG Testi Neden Yapılır?

Kalbin işlevinin değerlendirilmesinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri EKG'dir. EKG'yi şu durumlarda uygularız:

  • Kalbin ritim bozuklukları,

  • Koroner yetmezliği,

  • Kalp duvarlarında kalınlaşması,

  • Kalp boşluklarının genişlemesi,

  • Kalp pilinin işlevinin değerlendirilmesi,

  • Bazı kalp ilaçlarının etkilerinin belirlenmesi,

  • Kalp dışındaki hastalıkların kalbe olan etkilerinin araştırılması.

EKG Testi Nasıl Yapılır?

EKG testi son derece kolay ve pratiktir. Hasta işlemden önce özel bir hazırlık yapmaz. Ağrısızdır, işlem sırasında hiçbir rahatsızlık duyulmaz. İşlem öncesinde üzerinde takı varsa çıkarılır. Belden üstü soyulur. Çorap varsa bilekler açığa çıkaracak şekilde sıyrılır. Sırt üstü şeklinde muayene yatağına yatılır. Kaydın iyi iletilmesi için özel jel sürülür. Cildeyapıştırılan elektrotlar yardımıyla kalbin ritmi, frekansı, kalp atışlarının ritmi gibi elektriksel aktiviteler kağıt üzerine aktarılır. Hastadan istenilen tek şey işlem sırasında hareket durması ve konuşmamasıdır.