Cumhuriyet Mah Gürpınar Yolu Cad, Şafak Sokak, E Blok No:1, 34500 Büyükçekmece/İstanbul

Efor Testi

<big><span style="caret-color:#000000"><span style="color:#000000"><span style="font-family:-webkit-standard"><span style="font-style:normal"><span style="font-variant-caps:normal"><span style="font-weight:normal"><span style="letter-spacing:normal"><span style="orphans:auto"><span style="text-transform:none"><span style="white-space:normal"><span style="widows:auto"><span style="word-spacing:0px"><span style="-webkit-text-size-adjust:auto"><span style="text-decoration:none">Efor testi, istirahat halinde çekilen EKG'nin kalbi zorlayarak çekilmesidir.</span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></big>

Efor testi, istirahat halinde çekilen EKG'nin kalbi zorlayarak çekilmesidir. Amaç, eforla birlikte kalbi belirli bir atım hızına ulaştırıp kalbin beslenmesinde bir bozukluk olup olmadığını gözlemlemektir. Kalp damar hastalığı şüphesi olanlarda, koroner kalp hastalığı olanlarda, bazı kapak hastalarının fonksiyonel kapasitelerinin değerlendirilmesinde ve bazı ritim bozukluklarında efor testi uygulanabilir.

Egzersiz testi ya da eforlu EKG de denilen efor testi; kolay uygulanabilmesi, tekrarlanabilir olması ve komplikasyon riskinin düşüklüğü nedeniyle en çok uygulanan kardiyolojik testler arasında yer alır.

Efor Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Efor testi, hastanın yapılan kardiyolojik tetkiklerinden sonra damar tıkanıklığı şüphesi devam etmesi durumlarında yapılır. En çok kalbi besleyen atardamarlarda darlık ya da tıkanıklık olması durumunda uygulanan bu test bazı özellikli ritim bozukluklarının incelenmesinde de tercih edilir.

Efor Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastanın göğsüne elektrotlar yerleştirilir. Egzersiz bandı, koşu bandı ya da bisiklette efor sırasında oluşan yakınmalar, kan basıncı ve EKG değişiklikleri takip edilir. Test sırasında elde edilen veriler kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir. Teste üç saat kala yemek yenmemeli, üç saat önceye kadar yenilen yemeğin hafif olmasına dikkat edilmelidir. Hasta, kullanmakta olduğu bir ilaç varsa mutlaka doktora bildirmelidir.