Cumhuriyet Mah Gürpınar Yolu Cad, Şafak Sokak, E Blok No:1, 34500 Büyükçekmece/İstanbul

Anjiyo

<p><big><span style="caret-color:#000000"><span style="color:#000000"><span style="font-family:-webkit-standard"><span style="font-style:normal"><span style="font-variant-caps:normal"><span style="font-weight:normal"><span style="letter-spacing:normal"><span style="orphans:auto"><span style="text-transform:none"><span style="white-space:normal"><span style="widows:auto"><span style="word-spacing:0px"><span style="-webkit-text-size-adjust:auto"><span style="text-decoration:none">Anjiyo, kalp damar hastalıklarında uygulanan kesin tanı yöntemidir.</span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></big></p>

Anjiyo, kalp damar hastalıklarında uygulanan kesin tanı yöntemidir. Laboratuvar ortamında hastanın damarlarına ince plastik katater ile girilerek kalp, beyin, göz, böbrek ve bacak damarlarındaki sorunların görüntülenmesidir.Anjiyoişlemi üç farklı yöntemle yapılabilir: El bileğinden, kasıktan ve koldan... Ancak günümüzde en çok uygulanan ve avantajı diğerlerine göre daha çok olan yöntem el bileğinden anjiyouygulamasıdır.

Anjiyo Nasıl Yapılır?

Anjiyo özel odada yapılır. Ameliyathaneye benzeyen bu odada anjiyo için gerekli cihazlar yer alır. Hastanın işlem yapılacak bölgesi dezenfekte edildikten sonra bu bölge ve baş açıkta kalacak şekilde steril örtülerle örtülür. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Hasta uyanıktır ancak ağrı ve acı hissetmez. Lokal anestezi işlem sırasında kardiyologa avantaj sağladığı gibi işlemden sonra hastanın genel anestezinin olumsuzluklarına maruz bırakmaz. Ancak gerekli görülmesi halinde genel anesteziye de başvurulabilir.

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra işlemin yapılacağı bölgeden atardamara damar yoluna benzer bir sistem yerleştirilir.Bu sisteminiçinden daha ince uzun bir plastik boru (katater) sokularak vücutta izlenecek alana ilerlenir. İstenilen bölgedeki damarın içine bu plastik boru yerleştirilerek damarın içine ilaç verilir, bu sırada da bu bölgenin röntgen filmi art arda çekilir. Çekilen filmler bir film şeridi gibi oynatılarak anjiyo videosu oluşturulur. Bu işlem bir monitör yardımıyla izlenir. Böylelikle damarların anatomisi ve tıkanıklıklar tespit edilir.

Anjiyo işlemi oldukça kısa sürer. Ortalama 5-10 dakikadır.

Hasta aynı gün evine gidebilir. Kasıktan yapıldıysa 6 saat, bilekten yapıldıysa 2 saat gözlem altında tutulması yeterlidir.

Anjiyo öncelikle bir tanı yöntemi olmasına rağmen aynı zamanda da tedavi yöntemidir.Anjiyo sırasında müdahale edilmesi gereken bir tıkanıklık varsa aynı seansta stent takılabilir.

Hangi Durumlarda Anjiyo Yapılır?

  • Şiddetli göğüs ağrılarında

  • Damar tıkanıklığından şüphelenildiğinde

  • Kalp krizi geçirildiğinde

  • Efor testi pozitif çıkanlarda,

  • Ekokardiyografi sırasında kalp kasılmasında sorun olanlarda,

  • Sintigrafi sırasında kalp damar tıkanıklığı yönünde bulgu tespit edildiğinde,

  • Önemli kalp kapağı hastalığı olanlarda,

  • Böbrek nakli olacak hastalarda,

  • Kalp ameliyatı dışında, şeker hastası olup önemli bir ameliyat geçirecek olanlarda anjiyo uygulanır.